KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11108093
*
nr 1110 8093
Roland Kempe
(1907-1991), Sverige
Oljemålning, Roland Kempe (1907-1991), Tjurfäktare, 38x55, 1959
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 20:36:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
22/5 17:13:48
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Roland Kempe
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar roland kempe svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäktare
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
Läs mer om 50/60-tal
Läs mer om Roland Kempe
nr 1110 8093
Roland Kempe
(1907-1991), Sverige
Oljemålning, Roland Kempe (1907-1991), Tjurfäktare, 38x55, 1959
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk målare och grafiker.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 2.000 kr |
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 22/5 17:13:48 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Konstnär/Designer
Roland Kempe
Roland Kempe, född 1907 i Stockholm, död där 1991, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Roland Kempe
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: olja oljemålning oljemålningar roland kempe svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tjurfäktare
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



